Apie paukštieną
Paukštiena yra švelnesnė už galvijų ir kitų naminių gyvulių mėsą, organizmas ją lengvai pasisavina, joje daug vertingų baltymų. Naminių paukščių riebalai lydosi žemesnėje temperatūroje, nei galvijų, avių ar kiaulių. Lydyti naminių paukščių riebalai gerai laikosi ir tinka vartoti maistui.
Viščiukų mėsa yra sultinga ir greitai paruošiama. Pjaunami 36-42 dienų viščiukai, sveriantys daugiau nei 1.5 kg. Nupenėti specialių mėsinių veislių viščiukai vadinami broileriais. Viščiuką elektrinėje ar dujinėje 220 laipsnių orkaitėje galima iškepti maždaug per 40 min.
Vištos yra senesnės ir labiau tinka sriuboms. Gerų vištų oda standi, šviesi, jos turi nemažai gelsvų taukų ir yra putlios, bei mėsingos. Gali sverti daugiau kaip 3 kg. Įmaišius broilerių mėsos, faršas bus dar gardesnis. Virtą vištieną galima vartoti šaltiems užkandžiams, salotoms, ragu ar plovui. Priklausomai nuo svorio, vištą virti 1 val. ar ilgiau.
Antis dažnai ruošiama šventėms. Jauna nupenėta antis sveria nuo 1.5 iki 3 kg. Kepti reikia valandą ar ilgiau – priklausomai nuo svorio.
Kalakutai – didžiausi naminiai paukščiai, sveria 2-8 kg. Skaniausi jauni, putlūs kalakutai, kurių krūtinkaulio atauga elastinga ir trumpas kaklas. Kalakutiena yra trijų rūšių: krūtinėlė balta, šlauninė tamsi, o riebiausia paukščio mėsa panaši į kiaulieną. Kalakutą galima kepti, troškinti, virti, įdaryti. Mažas kalakutas sveria nuo 2 iki 4 kg., kepa apie 4 val., mėsos pakanka gausiam svečių būriui. Kalakutienos išpjovos gabalėlius galima ruošti kaip veršieną.
Žąsys paprastai kepamos Šv. Kalėdoms. Skaniausia 10-12 savaičių žąsis, sverianti 3-4 kg. Iš žąsies ruošiami įvairūs antrieji patiekalai, sriuboms virti ji netinka.
PATARIMAS. Šviežia atšaldyta paukštiena skanesnė, nei šaldyta. Viena paukštienos porcija – 250 g. Jeigu paukštiena be kaulų, pakanka pusės šio kiekio. Paukštiena gatava, jei kaulai lengvai atsiskiria nuo mėsos.