Etiketas prie stalo
- Bekramtydami supratote, kad burnoje – kauliukas ar pipiras? Nespjaukite jo į servetėlę – derėtų išimti šakute ir padėti į lėkštę.
- Į padavėją kreipkis „padavėjau" arba „padavėja". Jokių „ei!", „mergyte", pirštų spragsėjimų ir panašiai.
- Sriubos lėkštę reikia palenkti nuo savęs arba į šoną, jei norite suvalgyti jos likučius. Nėra nemandagu truputį palikti sriubos.
- Pietų metu negalima padėti alkūnių ant stalo. Tai ne tik nepagarbos ženklas šalia sėdinčiam: taip elgdamasi gali stumtelėti stalą, išversti kaimyno lėkštę ar taurę, o tai būtų ne tik nemandagu.
- Šonkaulius ar mažųjų paukščių šlaunelę galima imti ir rankomis, tačiau jos galas turi būti nuvalytas ar apsuktas popieriumi.
- Duona lauzoma, o tik po to uzsitepama su atskiru sviesto peiliuku. Sriubos lekste nelenkiama, bet jei ji pateikta puodelyje tai palenkiama.
- Žuvį ir mėsą reikia valgyti atsipjaunant po vieną kasnį.
- Paprastai papildomai padavėjui paliekama 15-20% nuo mokamos sumos. Jei esate nepatenkintas jo darbu ir pastangomis, jautėtės pamiršti ar su Jumis buvo bendraujama nemandagiai, nerūpestingai, Jūs turite teisę palikti mažesnę pinigų sumą. Jei aptarnavimas Jus visiškai tenkino, rekomenduotini ne mažiau kaip 20-25% dydžio arbatpinigiai.
- Jei vaisiai tiekiami nepjaustyti, juos dera susipjaustyti į keturias dalis ir imti ranka. Valgant bananus ar norint valgyti luptus obuolius, nektarinus ir pan., dera naudotis šakute. Mandarinai lupami ranka ir valgomi padalyti į skilteles. Jei kiviai patiekti nenulupti ir nepjaustyti, juos reikia perpjauti per pusę ir valgyti šaukšteliu.
- Putojantį vyną, šampaną dera patiekti kaip aperityvą, tradicija jį tiekti prie deserto nėra tinkama. Visi putojantieji vynai patiekiami labai šalti – apie 6 laipsnių, nes tokios temperatūros jie išlaiko cukrų ir rūgščių pusiausvyrą: šiltesni jie atrodo rūgštesni nei yra.
- Ar tikrai vyno taurę būtina laikyti už kojelės? Vyno žinovai taip elgiasi ne dėl etiketo reikalavimų, bet tam, kad nuo rankos vynas nesušiltų. Jei jūsų gomurys ne toks jautrus – laikykite taurę kaip jums patinka. Ką tikrai būtina daryti prieš keliant taurę prie lūpų – tai nuryti kąsnį ir nusivalyti lūpas servetėle. Pagal etiketą – ant taurių negali likti lūpdažių žymės.
- Servetėlės nedera purtyti arba užsikišti už palaidinės ar marškinių. Jeigu eini į tualetą, servetėlę padėk ant kėdės, o šią pristumk prie stalo.
- Jeigu pietauji su vienu žmogumi, gali leisti jam paragauti iš savo lėkštės, tačiau jokiu būdu negalima maisto tiesti savo šakute per visą stalą. Paduok pašnekovui savo lėkštę, tegul įsideda gabalėlį ir grąžina lėkštę tau.
- Alyvuogę ar vyšnią iš stiklinės imk tik tada, kai išgersi gėrimą.
Taurę laikyk už tos vietos, kur kotas jungiasi su pačia taure. - Prie stalo nedera dažytis. Jokiu būdu nesugalvok prie stalo pasišukuoti plaukų. Tai nedovanotina klaida.
- Kai baigsi valgyti, servetėlę padėk kairėje lėkštės pusėje nesulankstytą.