Konservavimas

Saulės, lietaus ir žemės išaugintas gėrybes, kurios suteikia mums tiek daug vertingų ir būtinų sveikatai dalykų, stengiamės išsaugoti rūsiuose, šaldytuvuose, spintelėse ilgai žiemai bei pavasariui.
Norėdami išsaugoti uogas, vaisius, daržoves, grybus, paprastai juos konservuojame, džioviname, šaldome. Greitai sušaldant, geriausiai išsilaiko audinių struktūra, produkto maistinės savybės ir išvaizda. O šaldyti produktai skoniu, kvapu, vitaminų kiekiu beveik nesiskiria nuo šviežių.
Kiti konservavimo būdai - kaitinimas (sterilizavimas), marinavimas, rauginimas. Namų sąlygomis galima konservuoti visus vaisius, uogas, daržoves. Labai svarbu tinkamai paruošti stiklainius - gerai išplauti, išplikyti ir išdžiovinti. Taip pat būtina laikytis visų recepte nurodytų reikalavimų.
Konservuotas uogas, vaisius ir daržoves patartina laikyti sausoje, vėsioje, geriau tamsioje vietoje, nes kitaip gali pradėti gesti, suirti vitaminai. Prieš vartojant, konservuotus produktus reikia patikrinti, ar jie nesugedę (kvapas, išvaizda, spalva), o atidarius stiklainį - kuo greičiau suvalgyti.
Marinuojamas bei rauginamas daržoves, vaisius prieš konservuojant reikia keletą minučių pamerkti į verdantį vandenį ar pakaitinti garuose. Tada gėrybes nedelsiant reikia sudėti į indus, kad liktų kuo mažiau tuščios vietos ir užpilti marinatu. Patogiausia naudoti nedidelius - 0.5 - 1 l. talpos stiklainius. Pasterizuojant ar sterilizuojant didesnius - gali nepakankamai įkaisti jų vidus ir tada produktas suges. Didesnius stiklainius ilgiau kaitinkite.
Konservuojant - plastikiniai dangteliai netiks. Stiklainius reikia uždaryti hermetiškai, naudojant metalinius dangtelius.
Stiklainiai į kuriuos pilsite karštą produktą, neskilinės, jei juos išplovus sudėsite į minkštu popieriumi (popieriniu rankšluosčiu) išklotą skardą ir 10 min. palaikysite karštoje orkaitėje.
Pasterizavimas. Pasterizuojami dangteliais pridengti stiklainiai, iki jų viršaus palikus 1.5-2 cm tarpą. Kad stiklainiai nesuskiltų, ant puodo dugno reikia padėti keliskart perlenktą minkštą audinį ar specialias medines groteles.
Stiklainiai įstatomi į puodą, kuriame pripilta karšto vandens ir kaitinama 65-90 laipsnių temperatūroje. Kai pasiekiama reikiama temperatūra - ugnis sumažinama. Tai trunka 10-60 min. Po to stiklainis sandariai uždaromas.
Pasterizuoti tinka gaminant rūgščias ar actu, citrinų, agrastų sultimis, spanguolėmis parūgštintas daržoves.
Sterilizavimas. Sterilizuoti reikia grybus, nerūgščius daržovių produktus. Tada stiklainiai kaitinami 105-110 laipsnių temperatūroje. Tik įsiminkite, kad taip kaitinami gaminiai ne tik netenka žalingų bakterijų, bet ir išverda - kai kurių skoniui tai pakenkia. Stiklainiai kaitinami neuždaryti, o sandariai uždaromi tuojau pat, vos tik baigiama sterilizuoti. Tada jie apverčiami dangteliais žemyn - taip sterilizuojami ir dangteliai.
Rauginimas. Rauginti kopūstus ar agurkus nėra sunku. Juos reikia sudėti į švarų stiklainį ir pagal skonį sudėti prieskonių. Kopūstus galima raugti su morkomis, obuoliais.
Agurkai papildomai užpilami karštu sūriu vandeniu. Uždarius stiklainį, jį apie savaitę laiko laikyti kambario temperatūroje, tada išnešti į vėsią vietą.
Mišrainės žiemai. Žiemai galima pasigaminti įvairiausių daržovių mišrainių. Jeigu nerandate tinkamo recepto - eksperimentuokite ruošiant mėgstamų daržovių ir prieskonių derinius. Daržoves reikia troškinti, virti ir kol jos dar labai karštos - sudėti į stiklainius. Tuojau pat uždaryti ir guldyti ant šono ar statyti dugnais į viršų ir laikyti, kol atauš. Šiuo atveju tiktų ir plastikiniai dangteliai.