Paukštienos patiekalai

Paukštienos patiekalai - vieni populiariausių ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, kultūrose. Paukštiena turi mažai riebalų, daug baltymų, lengvai virškinama. Riebalų santykis vištienoje, jautienoje ir kiaulienoje yra atitinkamai 1:4:6, o baltymų – 1:0,9:0,7. Paukštienos riebaluose žmogaus organizmui naudingų nesočiųjų riebiųjų rūgščių yra daugiau nei naminių žinduolių riebaluose. Beje, vertėtų žinoti, jog paukščių krūtinėlės raumenyse daugiau baltymų ir mažiau riebalų nei šlaunelėse, o jaunų paukščių mėsa yra švelnesnio skonio, lengviau įsisavinama.
Vištiena
Vištiena turi daugiau raumeninio audinio (baltymų), žmogaus organizmui būtinų nepakeičiamų amino rūgščių (valino, leucino, lizino, metionino, triptofano, fenilalanino, treonino), kurios skatina ląstelių atsinaujinimą. Amino rūgščių kiekiu vištiena prilygsta jautienai. 100 g vištienos odelės yra 135 mg cholesterolio. Tai beveik 2,5 karto daugiau negu vištienos krūtinėlės mėsoje. Todėl odelės nerekomenduojama valgyti, ypač tiems, kurių cholesterino kiekis padidėjęs. Vištienoje yra daug baltymų (nuo 18 iki 21 proc.) – iki 10 proc. daugiau nei kiaulienoje, ir mažai riebalų (nuo 9 iki 18 proc.) – net iki 40 proc. mažiau negu kiaulienoje.
Kalakutiena
Kalakutiena, kaip ir vištiena, yra mažai kaloringas produktas, kuriame yra gana didelis baltymų ir mažas riebalų kiekis. Valgant kalakutieną gaunama iki 30 proc. paros normos vitamino B6, joje gausu cinko, geležies, fosforo ir magnio. Šią mėsą rekomenduojama valgyti ir asmenims, turintiems virškinimo problemų. Kadangi šioje mėsoje yra palyginti mažas kolageno kiekis, todėl ji lengvai virškinama. Kalakutiena – ne tik puikaus skonio, bet ir rečiausiai alergiją sukelianti mėsos rūšis. Šiandien, kai daugelis žmonių kenčia nuo antsvorio ir dėl jo atsiradusių ligų, kalakutiena tampa pagrindinė sveika mėsa mityboje. Ji yra bene nekaloringiausias produktas.
Žąsieną ir antieną geriausia kepti, o ne virti. Prieš kepimą būtina pasūdytas ir įtrintas prieskoniais antieną ir žąsieną palaikyti bent porą valandų vėsioje vietoje.
Prieš ruošdami žąsį kepimui, išimkite nereikalingus vidinius riebalus. Šie riebalai tinka ne tik kepimui, bet ir naudojami liaudies medicinos gydymo priemonėse.
1 kg neįdarytos anties rekomenduojama kepti 40–45 min., žąsį – 65 min., o su įdaru 10 minučių ilgiau, ančių, žąsų šlauneles – 45, o ančių krūtinėles – 25–35, o žąsų – 60 minučių.
Paukštienos raumenų spalva yra nevienoda. Jei vištų ir kalakutų baltos arba rusvos spalvos, tai vandens paukščių – ančių ir žąsų – gerokai rausvoka.